PhysicsEasy56×since 2002Q6172The total charge on the system of capacitors C1=1μF,C2=2μF,C3=4μFC_{1}=1 \mu \mathrm{F}, C_{2}=2 \mu \mathrm{F}, \mathrm{C}_{3}=4 \mu \mathrm{F}C1=1μF,C2=2μF,C3=4μF and C4=3μF\mathrm{C}_{4}=3 \mu \mathrm{F}C4=3μF connected in parallel is : (Assume a battery of 20 V20 \mathrm{~V}20 V is connected to the combination)A200 μC200 \,\mu \mathrm{C}200μCB200 CC10 μC10 \,\mu \mathrm{C}10μCD10 CCheck answerSkip