PhysicsMedium105×since 2002Q7059Wavelength of light used in an optical instrument are λ1=4000A∘{\lambda _1} = 4000\mathop A\limits^ \circλ1=4000A∘ and λ2=5000A∘,{\lambda _2} = 5000\mathop A\limits^ \circ ,λ2=5000A∘, then ratio of their respective resolving powers (corresponding to λ1{\lambda _1}λ1 and λ2{\lambda _2}λ2 ) is :A16:2516:2516:25B9:19:19:1C4:54:54:5D5:45:45:4Check answerSkip