PhysicsHard68×since 2002Q7543Three forces F1=10 N,F2=8 N, F3=6 NF_{1}=10 \mathrm{~N}, F_{2}=8 \mathrm{~N}, \mathrm{~F}_{3}=6 \mathrm{~N}F1=10 N,F2=8 N, F3=6 N are acting on a particle of mass 5 kg5 \mathrm{~kg}5 kg. The forces F2\mathrm{F}_{2}F2 and F3\mathrm{F}_{3}F3 are applied perpendicularly so that particle remains at rest. If the force F1F_{1}F1 is removed, then the acceleration of the particle is:A4.8 ms−24.8 \mathrm{~ms}^{-2}4.8 ms−2B7 ms−27 \mathrm{~ms}^{-2}7 ms−2C2 ms−22 \mathrm{~ms}^{-2}2 ms−2D0.5 ms−20.5 \mathrm{~ms}^{-2}0.5 ms−2Check answerSkip