PhysicsEasy251×since 2002Q7470The work of 146146146 kJkJkJ is performed in order to compress one kilo mole of gas adiabatically and in this process the temperature of the gas increases by 7∘C.{7^ \circ }C.7∘C. The gas is (R=8.3J mol−1 K−1)\left( {R = 8.3J\,\,mo{l^{ - 1}}\,{K^{ - 1}}} \right)(R=8.3Jmol−1K−1)AdiatomicBtriatomicCa mixture of monoatomic and diatomicDmonoatomicCheck answerSkip