PhysicsEasy251×since 2002Q7433The temperature of a gas having 2.0×10252.0 \times 10^{25}2.0×1025 molecules per cubic meter at 1.38 atm1.38 \mathrm{~atm}1.38 atm (Given, k=1.38×10−23JK−1\mathrm{k}=1.38 \times 10^{-23} \mathrm{JK}^{-1}k=1.38×10−23JK−1) is :A500 KB300 KC200 KD100 KCheck answerSkip