PhysicsMedium251×since 2002Q7420The root mean square speed of molecules of nitrogen gas at 27∘C27^{\circ} \mathrm{C}27∘C is approximately : (Given mass of a nitrogen molecule =4.6×10−26 kg=4.6 \times 10^{-26} \mathrm{~kg}=4.6×10−26 kg and take Boltzmann constant kB=1.4×10−23JK−1\mathrm{k}_{\mathrm{B}}=1.4 \times 10^{-23} \mathrm{JK}^{-1}kB=1.4×10−23JK−1 )A91 m/sB1260 m/sC27.4 m/sD523 m/sCheck answerSkip