PhysicsMedium65×since 2002Q7836The position of a particle related to time is given by x=(5t2−4t+5)mx=\left(5 t^{2}-4 t+5\right) \mathrm{m}x=(5t2−4t+5)m. The magnitude of velocity of the particle at t=2st=2 st=2s will be :A14 ms−114 \mathrm{~ms}^{-1}14 ms−1B16 ms−116 \mathrm{~ms}^{-1}16 ms−1C10 ms−110 \mathrm{~ms}^{-1}10 ms−1D06 ms−106 \mathrm{~ms}^{-1}06 ms−1Check answerSkip