PhysicsEasy159×since 2002Q7199The planet Mars has two moons, if one of them has a period 7 hours, 30 minutes and an orbital radius of 9.0 ×\times× 10³ km. Find the mass of Mars. {Given 4π2G=6×1011N−1m−2kg2}\left\{ {Given\,{{4{\pi ^2}} \over G} = 6 \times {{10}^{11}}{N^{ - 1}}{m^{ - 2}}k{g^2}} \right\}{GivenG4π2=6×1011N−1m−2kg2}A5.96 ×\times× 10¹⁹ kgB3.25 ×\times× 10²¹ kgC7.02 ×\times× 10²⁵ kgD6.00 ×\times× 10²³ kgCheck answerSkip