PhysicsEasy148×since 2002Q7951The force required to stretch a wire of cross-section 1 cm21 \mathrm{~cm}^{2}1 cm2 to double its length will be : (Given Yong's modulus of the wire =2×1011 N/m2=2 \times 10^{11} \mathrm{~N} / \mathrm{m}^{2}=2×1011 N/m2)A1×107 N1 \times 10^{7} \mathrm{~N}1×107 NB1.5×107 N1.5 \times 10^{7} \mathrm{~N}1.5×107 NC2×107 N2 \times 10^{7} \mathrm{~N}2×107 ND2.5×107 N2.5 \times 10^{7} \mathrm{~N}2.5×107 NCheck answerSkip