PhysicsEasy55×since 2003Q6694The flux linked with a coil at any instant ′t′'t'′t′ is given by ϕ=10t2−50t+250\phi = 10{t^2} - 50t + 250ϕ=10t2−50t+250 The induced emfemfemf at t=3st=3st=3s isA−190-190−190 VVVB−10-10−10 VVVC101010 VVVD190190190 VVVCheck answerSkip