PhysicsMedium85×since 2002Q8535The engine of a train moving with speed 10 ms−110 \mathrm{~ms}^{-1}10 ms−1 towards a platform sounds a whistle at frequency 400 Hz400 \mathrm{~Hz}400 Hz. The frequency heard by a passenger inside the train is: (neglect air speed. Speed of sound in air =330 ms−1=330 \mathrm{~ms}^{-1}=330 ms−1 )A200 HzB412 HzC400 HzD388 HzCheck answerSkip