PhysicsHard145×since 2002Q6660The difference between threshold wavelengths for two metal surfaces A\mathrm{A}A and B\mathrm{B}B having work function ϕA=9 eV\phi_{A}=9 ~\mathrm{eV}ϕA=9 eV and ϕB=4⋅5 eV\phi_{B}=4 \cdot 5 ~\mathrm{eV}ϕB=4⋅5 eV in nm\mathrm{nm}nm is: {\{{ Given, hc =1242 eVnm}=1242 ~\mathrm{eV} \mathrm{nm}\}=1242 eVnm}A264B138C540D276Check answerSkip