PhysicsMedium53×since 2003Q7823Position of an ant (S\mathrm{S}S in metres) moving in Y\mathrm{Y}Y-Z\mathrm{Z}Z plane is given by S=2t2j^+5k^S=2 t^2 \hat{j}+5 \hat{k}S=2t2j^+5k^ (where ttt is in second). The magnitude and direction of velocity of the ant at t=1 s\mathrm{t}=1 \mathrm{~s}t=1 s will be :A16 m/s16 \mathrm{~m} / \mathrm{s}16 m/s in yyy-directionB4 m/s4 \mathrm{~m} / \mathrm{s}4 m/s in xxx-directionC9 m/s9 \mathrm{~m} / \mathrm{s}9 m/s in z\mathrm{z}z-directionD4 m/s4 \mathrm{~m} / \mathrm{s}4 m/s in yyy-directionCheck answerSkip