ChemistryMedium73×since 2002Q1312200 mL200 \mathrm{~mL}200 mL of 0.01 M HCl0.01 \,\mathrm{M} \,\mathrm{HCl}0.01MHCl is mixed with 400 mL400 \mathrm{~mL}400 mL of 0.01 M H2SO40.01 \,\mathrm{M} \,\mathrm{H}_{2} \mathrm{SO}_{4}0.01MH2SO4. The pH\mathrm{pH}pH of the mixture is _________. Given: log2=0.30,log3=0.48,log5=0.70,log7=0.84,log11=1.04\log {2}=0.30, \log 3=0.48, \log 5=0.70, \log 7=0.84, \log 11=1.04log2=0.30,log3=0.48,log5=0.70,log7=0.84,log11=1.04A1.14B1.78C2.34D3.02Check answerSkip