PhysicsHard145×since 2002Q6607Monochromatic light of frequency 6×1014 Hz6 \times 10^{14} \mathrm{~Hz}6×1014 Hz is produced by a laser. The power emitted is 2×10−3 W2 \times 10^{-3} \mathrm{~W}2×10−3 W. How many photons per second on an average, are emitted by the source ? (Given h=6.63×10−34Js\mathrm{h}=6.63 \times 10^{-34} \mathrm{Js}h=6.63×10−34Js )A5×10155 \times 10^{15}5×1015B7×10167 \times 10^{16}7×1016C6×10156 \times 10^{15}6×1015D9×10189 \times 10^{18}9×1018Check answerSkip