PhysicsMedium148×since 2002Q7892If the terminal speed of a sphere of gold (density =19.5 kg/m3= 19.5\,\,kg/{m^3}=19.5kg/m3) is 0.20.20.2 m/sm/sm/s in a viscous liquid (density =1.5 kg/m3= 1.5\,\,kg/{m^3}=1.5kg/m3, find the terminal speed of a sphere of silver (density =10.5 kg/m3= 10.5\,\,kg/{m^3}=10.5kg/m3) of the same size in the same liquidA0.40.40.4 m/sm/sm/sB0.1330.1330.133 m/sm/sm/sC0.10.10.1 m/sm/sm/sD0.20.20.2 m/sm/sm/sCheck answerSkip