PhysicsEasy183×since 2002Q6068If N0{N_0}N0 is the original mass of the substance of half-life period t1/2=5{t_{1/2}} = 5t1/2=5 years, then the amount of substance left after 151515 years isAN0/8{N_0}/8N0/8BN0/16{N_0}/16N0/16CN0/2{N_0}/2N0/2DN0/4{N_0}/4N0/4Check answerSkip