PhysicsEasy145×since 2002Q6605If a source of electromagnetic radiation having power 15 kW15 \mathrm{~kW}15 kW produces 101610^{16}1016 photons per second, the radiation belongs to a part of spectrum is. (Take Planck constant h=6×10−34Jsh=6 \times 10^{-34} \mathrm{Js}h=6×10−34Js )AGamma raysBRadio wavesCMicro wavesDUltraviolet raysCheck answerSkip