ChemistryMedium113×since 2002Q2156Energy of an electron is given by E=−2.178×10−18J(Z2n2)E = - 2.178 \times {10^{ - 18}}J\left( {{{{Z^2}} \over {{n^2}}}} \right)E=−2.178×10−18J(n2Z2). Wavelength of light required to excite an electron in an hydrogen atom from level n = 1 to n = 2 will be (h = 6.62 × 10^−34 Js and c = 3.0 × 10⁸ ms^−1)A2.816 × 10^−7 mB6.500 × 10^−7 mC8.500 × 10^−7 mD1.214 × 10^−7 mCheck answerSkip