ChemistryHard88×since 2002Q2105Combustion of glucose (C6H12O6)(\mathrm{C}_6 \mathrm{H}_{12} \mathrm{O}_6)(C6H12O6) produces CO2\mathrm{CO}_2CO2 and water. The amount of oxygen (in g\mathrm{g}g) required for the complete combustion of 900 g900 \mathrm{~g}900 g of glucose is : [Molar mass of glucose in g mol−1=180\mathrm{g} \mathrm{~mol}^{-1}=180g mol−1=180]A32B480C800D960Check answerSkip