PhysicsMedium68×since 2002Q7598At any instant the velocity of a particle of mass 500 g500 \mathrm{~g}500 g is (2ti^+3t2j^)ms−1\left(2 t \hat{i}+3 t^{2} \hat{j}\right) \mathrm{ms}^{-1}(2ti^+3t2j^)ms−1. If the force acting on the particle at t=1 st=1 \mathrm{~s}t=1 s is (i^+xj^)N(\hat{i}+x \hat{j}) \mathrm{N}(i^+xj^)N. Then the value of xxx will be:A2B4C6D3Check answerSkip