ChemistryMedium84×since 2002Q2341Assuming that water vapour is an ideal gas, the internal energy change (ΔU)\left( {\Delta U} \right)(ΔU) when 111 mol of water is vapourised at 111 bar pressure and 100∘C{100^ \circ }C100∘C (Given : molar enthalpy of vapourisation of water at 111 bar and 373373373 KKK =41 kJ mol−1 = 41\,kJ\,mo{l^{ - 1}}\,=41kJmol−1 and R=8.3 J mol−1 K−1R = 8.3\,J\,mo{l^{ - 1}}\,{K^{ - 1}}R=8.3Jmol−1K−1 )A41.00 kJ mol−141.00\,kJ\,mo{l^{ - 1}}41.00kJmol−1B4.100 kJ mol−14.100\,kJ\,mo{l^{ - 1}}4.100kJmol−1C3.7904 kJ mol−13.7904\,kJ\,mo{l^{ - 1}}3.7904kJmol−1D37.904 kJ mol−137.904\,kJ\,mo{l^{ - 1}}37.904kJmol−1Check answerSkip