PhysicsEasy46×since 2002Q7002Assume that an electric field E→=30x2i^\overrightarrow E = 30{x^2}\widehat iE=30x2i exists in space. Then the potential difference VA−VO,{V_A} - {V_O},VA−VO, where VO{V_O}VO is the potential at the origin and VA{V_A}VA the potential at x=2x=2x=2 mmm is :A120120120 J/CJ/CJ/CB−120-120−120 J/CJ/CJ/CC−80-80−80 J/CJ/CJ/CD808080 J/CJ/CJ/CCheck answerSkip