PhysicsMedium183×since 2002Q6043Assume that a neutron breaks into a proton and an electron. The energy released during this process is : (mass of neutron =1.6725×10−27kg,= 1.6725 \times {10^{ - 27}}kg,=1.6725×10−27kg, mass of proton =1.6725×10−27 kg,= 1.6725 \times {10^{ - 27}}\,kg,=1.6725×10−27kg, mass of electron =9×10−31 kg= 9 \times {10^{ - 31}}\,kg=9×10−31kg ).A0.510.510.51 MeVMeVMeVB7.10 MeV7.10\,MeV7.10MeVC6.30 MeV6.30\,MeV6.30MeVD5.4 MeV5.4\,MeV5.4MeVCheck answerSkip