PhysicsEasy159×since 2002Q7234An object of mass 1 kg1 \mathrm{~kg}1 kg is taken to a height from the surface of earth which is equal to three times the radius of earth. The gain in potential energy of the object will be [If, g=10 ms−2\mathrm{g}=10 \mathrm{~ms}^{-2}g=10 ms−2 and radius of earth =6400 km=6400 \mathrm{~km}=6400 km ]A48 MJB24 MJC36 MJD12 MJCheck answerSkip