PhysicsMedium226×since 2002Q6442An electric toaster has resistance of 60Ω60 \Omega60Ω at room temperature (27∘C)\left(27^{\circ} \mathrm{C}\right)(27∘C). The toaster is connected to a 220 V220 \mathrm{~V}220 V supply. If the current flowing through it reaches 2.75 A2.75 \mathrm{~A}2.75 A, the temperature attained by toaster is around : ( if α=2×10−4\alpha=2 \times 10^{-4}α=2×10−4/∘C^\circ \mathrm{C}∘C)A1235 ∘^\circ∘CB1667 ∘^\circ∘CC694 ∘^\circ∘CD1694 ∘^\circ∘CCheck answerSkip