PhysicsMedium148×since 2002Q7963An aluminium rod with Young's modulus Y=7.0×1010 N/m2Y=7.0 \times 10^{10} \mathrm{~N} / \mathrm{m}^{2}Y=7.0×1010 N/m2 undergoes elastic strain of 0.04%0.04 \%0.04%. The energy per unit volume stored in the rod in SI unit is:A5600B2800C11200D8400Check answerSkip