PhysicsEasy251×since 2002Q7407A vessel contains 14 g14 \mathrm{~g}14 g of nitrogen gas at a temperature of 27∘C27^{\circ} \mathrm{C}27∘C. The amount of heat to be transferred to the gas to double the r.m.s speed of its molecules will be : Take R=8.32 J mol−1 k−1\mathrm{R}=8.32 \mathrm{~J} \mathrm{~mol}^{-1} \,\mathrm{k}^{-1}R=8.32 J mol−1k−1.A2229 JB5616 JC9360 JD13,104 JCheck answerSkip