PhysicsHard251×since 2002Q7439A total of 48 J48 \mathrm{~J}48 J heat is given to one mole of helium kept in a cylinder. The temperature of helium increases by 2∘C2^{\circ} \mathrm{C}2∘C. The work done by the gas is: Given, R=8.3 J K−1 mol−1\mathrm{R}=8.3 \mathrm{~J} \mathrm{~K}^{-1} \mathrm{~mol}^{-1}R=8.3 J K−1 mol−1.A23.1 JB48 JC24.9 JD72.9 JCheck answerSkip