PhysicsHard145×since 2002Q6593A proton and an electron are associated with same de-Broglie wavelength. The ratio of their kinetic energies is: (Assume h = 6.63 ×10−34 J s, me=9.0×10−31 kg\times 10^{-34} \mathrm{~J} \mathrm{~s}, \mathrm{~m}_{\mathrm{e}}=9.0 \times 10^{-31} \mathrm{~kg}×10−34 J s, me=9.0×10−31 kg and mp=1836\mathrm{m}_{\mathrm{p}}=1836mp=1836 times me\mathrm{m}_{\mathrm{e}}me )A1:118361: \frac{1}{1836}1:18361B1:18361: \sqrt{1836}1:1836C1:18361: 18361:1836D1:118361: \frac{1}{\sqrt{1836}}1:18361Check answerSkip