PhysicsMedium53×since 2003Q7801A projectile is projected at 30∘30^{\circ}30∘ from horizontal with initial velocity 40 ms−140 \mathrm{~ms}^{-1}40 ms−1. The velocity of the projectile at t=2 s\mathrm{t}=2 \mathrm{~s}t=2 s from the start will be : (Given g=10 m/s2g=10 \mathrm{~m} / \mathrm{s}^{2}g=10 m/s2 )A203 ms−120 \sqrt{3} \mathrm{~ms}^{-1}203 ms−1BZeroC20 ms−120 \mathrm{~ms}^{-1}20 ms−1D403 ms−140 \sqrt{3} \mathrm{~ms}^{-1}403 ms−1Check answerSkip