PhysicsMedium53×since 2003Q7778A projectile is given an initial velocity of (i^+2j^)\left( {\widehat i + 2\widehat j} \right)(i+2j) m/s, where i^{\widehat i}i is along the ground and j^{\widehat j}j is along the vertical. If g = 10 m/s², the equation of its trajectory is:Ay = x - 5x²By = 2x - 5x²C4y = 2x - 5x²D4y = 2x - 25x²Check answerSkip