PhysicsMedium116×since 2002Q7671A horizontal overhead powerline is at height of 4m4m4m from the ground and carries a current of 100A100A100A from east to west. The magnetic field directly below it on the ground is (μ0=4π×10−7 Tm A−1)\left( {{\mu _0} = 4\pi \times {{10}^{ - 7}}\,\,Tm\,\,{A^{ - 1}}} \right)(μ0=4π×10−7TmA−1)A2.5×10−7 T2.5 \times {10^{ - 7}}\,T2.5×10−7T southwardB5×10−6 T5 \times {10^{ - 6}}\,T5×10−6T northwardC5×10−6 T5 \times {10^{ - 6}}\,T5×10−6T southwardD2.5×10−7 T2.5 \times {10^{ - 7}}\,T2.5×10−7T northwardCheck answerSkip