PhysicsMedium116×since 2002Q7713A cyclotron is used to accelerate protons. If the operating magnetic field is 1.0 T1.0 \mathrm{~T}1.0 T and the radius of the cyclotron 'dees' is 60 cm60 \mathrm{~cm}60 cm, the kinetic energy of the accelerated protons in MeV will be : [use mp=1.6×10−27 kg,e=1.6×10−19 C[\mathrm{use} \,\,\mathrm{m}_{\mathrm{p}}=1.6 \times 10^{-27} \mathrm{~kg}, \mathrm{e}=1.6 \times 10^{-19} \,\mathrm{C}[usemp=1.6×10−27 kg,e=1.6×10−19C ]A12B18C16D32Check answerSkip