PhysicsEasy68×since 2002Q7557A body of mass 10 kg10 \mathrm{~kg}10 kg is moving with an initial speed of 20 m/s20 \mathrm{~m} / \mathrm{s}20 m/s. The body stops after 5 s5 \mathrm{~s}5 s due to friction between body and the floor. The value of the coefficient of friction is: (Take acceleration due to gravity g=10 ms−2g=10 \mathrm{~ms}^{-2}g=10 ms−2 )A0.3B0.2C0.5D0.4Check answerSkip