PhysicsMedium159×since 2002Q7202A body is projected vertically upwards from the surface of earth with a velocity equal to one third of escape velocity. The maximum height attained by the body will be : (Take radius of earth =6400 km=6400 \mathrm{~km}=6400 km and g=10 ms−2\mathrm{g}=10 \mathrm{~ms}^{-2}g=10 ms−2 )A800 kmB1600 kmC2133 kmD4800 kmCheck answerSkip