PhysicsEasy251×since 2002Q74047 mol of a certain monoatomic ideal gas undergoes a temperature increase of 40 K40 \mathrm{~K}40 K at constant pressure. The increase in the internal energy of the gas in this process is : (Given R=8.3 JK−1 mol−1\mathrm{R}=8.3 \,\mathrm{JK}^{-1} \mathrm{~mol}^{-1}R=8.3JK−1 mol−1 )A5810 JB3486 JC11620 JD6972 JCheck answerSkip