PhysicsMedium251×since 2002Q73511 mole of a gas with γ=7/5\gamma = 7/5γ=7/5 is mixed with 111 mole of a gas with γ=5/3,\gamma = 5/3,γ=5/3, then the value of γ\gammaγ for the resulting mixture isA7/57/57/5B2/52/52/5C3/23/23/2D12/712/712/7Check answerSkip