A mass of 50 kg is placed at the centre of a uniform spherical shell of mass 100 kg and radius 50 m. If the gravitational potential at a point, 25 m from the centre is V kg/m. The value of V is :
02Medium159×since 2002Q7233
Water falls from a 40 m high dam at the rate of 9 × 10⁴ kg per hour. Fifty percentage of gravitational potential energy can be converted into electrical energy. Using this hydroelectric energy number of 100 W lamps, that can be lit, is :
(Take g = 10 ms^−2)
03Easy159×since 2002Q7234
An object of mass 1kg is taken to a height from the surface of earth which is equal to three times the radius of earth. The gain in potential energy of the object will be [If, g=10ms−2 and radius of earth =6400km ]
04Easy159×since 2002Q7235
An object is allowed to fall from a height R above the earth, where R is the radius of earth. Its velocity when it strikes the earth's surface, ignoring air resistance, will be
05Medium159×since 2002Q7236
If the gravitational field in the space is given as (−r2K). Taking the reference point to be at r=2cm
with gravitational potential V=10J/kg. Find the gravitational potential at r=3cm in SI unit (Given, that K=6Jcm/kg)
06Medium159×since 2002Q7237
A body of mass is taken from earth surface to the height h equal to twice the radius of earth (Re), the increase in potential energy will be :
(g = acceleration due to gravity on the surface of Earth)
07Medium159×since 2002Q7238
A body is released from a height equal to the radius (R) of the earth. The velocity of the body when it strikes the surface of the earth will be
(Given g= acceleration due to gravity on the earth.)
08Medium159×since 2002Q7239
If V is the gravitational potential due to sphere of uniform density on it's surface, then it's value at the center of sphere will be:-
09Medium159×since 2002Q7240
The gravitational potential at a point above the surface of earth is −5.12×107J/kg and the acceleration due to gravity at that point is 6.4m/s2. Assume that the mean radius of earth to be 6400km. The height of this point above the earth's surface is :
10Hard159×since 2002Q7241
If G be the gravitational constant and u be the energy density then which of the following quantity have the dimensions as that of the uG :