01Easy56×since 2002Q6167Three capacitors each of 4 μ\muμF are to be connected in such a way that the effective capacitance is 6 μ\muμF. This can be done by connecting them :Aall in seriesBtwo in series and one in parallelCall in parallelDtwo in parallel and one in seriesCheck answerSkip
02Medium56×since 2002Q6168Effective capacitance of parallel combination of two capacitors C₁ and C₂ is 10 μF. When these capacitors are individually connected to a voltage source of 1V, the energy stored in the capacitor C₂ is 4 times that of C₁. If these capacitors are connected in series, their effective capacitance will be :A4.2 μFB8.4 μFC1.6 μFD3.2 μFCheck answerSkip
03Medium56×since 2002Q6169Two capacitors of capacitances C and 2C are charged to potential differences V and 2V, respectively. These are then connected in parallel in such a manner that the positive terminal of one is connected to the negative terminal of the other. The final energy of this configuration is :AZeroB32CV2{3 \over 2}C{V^2}23CV2C92CV2{9 \over 2}C{V^2}29CV2D256CV2{{25} \over 6}C{V^2}625CV2Check answerSkip
04Medium56×since 2002Q6170Two equal capacitors are first connected in series and then in parallel. The ratio of the equivalent capacities in the two cases will be :A4 : 1B1 : 2C2 : 1D1 : 4Check answerSkip
05Medium56×since 2002Q6171Consider the combination of 2 capacitors C₁ and C₂ with C₂ > C₁, when connected in parallel, the equivalent capacitance is 154{{15} \over 4}415 times the equivalent capacitance of the same connected in series. Calculate the ratio of capacitors, C2C1{{{C_2}} \over {{C_1}}}C1C2.A1511{{15} \over {11}}1115BNo SolutionsC2915{{29} \over {15}}1529D154{{15} \over {4}}415Check answerSkip
06Easy56×since 2002Q6172The total charge on the system of capacitors C1=1μF,C2=2μF,C3=4μFC_{1}=1 \mu \mathrm{F}, C_{2}=2 \mu \mathrm{F}, \mathrm{C}_{3}=4 \mu \mathrm{F}C1=1μF,C2=2μF,C3=4μF and C4=3μF\mathrm{C}_{4}=3 \mu \mathrm{F}C4=3μF connected in parallel is : (Assume a battery of 20 V20 \mathrm{~V}20 V is connected to the combination)A200 μC200 \,\mu \mathrm{C}200μCB200 CC10 μC10 \,\mu \mathrm{C}10μCD10 CCheck answerSkip
07Easy56×since 2002Q6173If there are nnn capacitors in parallel connected to VVV volt source, then the energy stored is equal toACVCVCVB12nCV2{1 \over 2}nC{V^2}21nCV2CCV2C{V^2}CV2D12nCV2{1 \over {2n}}C{V^2}2n1CV2Check answerSkip
08Medium56×since 2002Q6176The energy stored in the electric field produced by a metal sphere is 4.5 J. If the sphere contains 4 μ\muμC charge, its radius will be : [ Take : 14 π∈0={1 \over {4\,\pi { \in _0}}} =4π∈01= 9 ×\times× 10⁹ N −-− m²/C² ]A20 mmB32 mmC28 mmD16 mmCheck answerSkip
09Easy56×since 2002Q6177A capacitor with capacitance 5μF is charged to 5μC. If the plates are pulled apart to reduce the capacitance to 2μF, how much work is done ?A2.16 × 10^–6 JB2.55 × 10^–6 JC3.75 × 10^–6 JD6.25 × 10^–6 JCheck answerSkip
10Easy56×since 2002Q6178A capacitor C is fully charged with voltage V₀. After disconnecting the voltage source, it is connected in parallel with another uncharged capacitor of capacitance C2{C \over 2}2C. The energy loss in the process after the charge is distributed between the two capacitors is :A12CV02{1 \over 2}CV_0^221CV02B14CV02{1 \over 4}CV_0^241CV02C13CV02{1 \over 3}CV_0^231CV02D16CV02{1 \over 6}CV_0^261CV02Check answerSkip